Doğru hizalanmış dişler ve sağlıklı çene yapısına sahip bireylerin gülümsemeleri sosyal etkileşimleri sırasında kendilerini nasıl hissettiklerini belirlemede rol oynayabiliyor. Ezine ortodontist yüz ve diş düzensizliklerinin teşhisi, tedavisi ve önlenmesi ile ilgilenen bir uzmanlık hizmetidir. Dişlerinin hizalanma şeklinden memnun olmayanlar estetik diş hekimliği için bir ortodontiste başvurabilir. Diş çürüğü, diş kırığı ve diş eti hastalıkları gibi ortodontik tedavi gerektiren uygulamalar için öncelikle hazırlanacak tedavi planı doğrultusunda hastanın ihtiyacına uygun bir tedavi süreci yürütülür. 

Ezine Ortodontik İşlemler Nelerdir?

Gülümsemeyle sağlıklı dişlerin ve çenenin bir bağlantısı olduğunu düşünür müydünüz? Diş ve çene problemleri kişinin estetik kaygı taşımasına neden olabilir. Ortodontik tedaviler dişlerin hem estetik hem de işlevsel olarak fonksiyonel özelliklerini yeniden kazanmasına yardımcı olur. Dişlerinizin düzgün olmadığını veya çene problemleri yaşadığınızı düşünüyorsanız profesyonel diş tedavisi almak sorunları çözmek ve sağlıklı ağız yapısına kavuşmak için gerekli olabilir. 

Uygulanacak ön muayene sırasında ortodonti uzmanı size hangi ortodontik tedavilerin uygun olduğuna karar verecektir. Ezine ortodontik tedavi seçeneklerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Metal Diş Telleri: Braketler yardımıyla teller dişlere yapıştırılır. Böylece braketler uygun pozisyona hareket ettirebilmek için dişlere baskı uygular. Tedavi hastanın diş sağlığına bağlı olarak 6 ay ila birkaç yıl sürebilir.  

  • Invisalign (Şeffaf Plak): Metal diş tellerine alternatif tedaviler arasında olan invisalign uygulamasında şeffaf plastik plaklar kullanılır. Plaklar dişleri hizalamak için kişiye özel olarak tasarlanır ve geleneksel tellere göre iletişim sırasında karşımızdaki kişi tarafından daha az fark edilir. 

  • Invisalign First: 6 – 10 yaş arasındaki çocuklar için uygulanan ortodontik diş tedavisi uygulamasıdır. Diş muayenesinde düzeltilmeye karar verilen dişler tespit edildiğinde diş gelişimini sağlıklı tamamlayabilmek için şeffaf plaklardan yararlanılır. 

  • Lingual Diş Teli: Dişlerin arkasına takılan ve diğer yöntemlere göre dışarıdan en az dikkat çekici tedavi seçeneğidir. Bu yöntem dişlerinin görünümünden endişe edenler için önemli bir fırsat sunuyor. Tedavinin uygulanabilmesi için ön muayene sırasında tedaviye yanıt verebilecek bir ağız ve diş sağlığına sahip olmak gerekiyor. 

  • Apareyler: Diş teli tedavisi sonrasında dişlerinizi korumak için çıkarılabilir veya sabit apareyler kullanılabilir. Apareyler dişlerinizi yeni pozisyonlarına uyumlu hale getirmek ve tedavinin kalıcı olmasını sağlamak için önemlidir.

  • Damak Genişletici: Üst çeneyi genişletmek için yararlanılan diş hekimliği ekipmanlarındandır. 

Gülüşünüzü iyileştirmek istediğinizde size hangi yöntemin en uygun tedavi olduğunu belirlemek için bir ortodontistle görüşmek önemlidir. Tedavinin süresi, maliyeti ve sonuçları bireysel ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlı olarak değişebilir. Prosedür birkaç yıl sürebilir ancak uzun vadeli veya ömür boyu sürecek etkisini düşünen hastalarımız tedaviyi almaya değer bulurlar. Tedavi sonrası çiğneme, ısırma, konuşma, dişi ipi kullanma ve diş bakımı gibi işlemler daha kolaylaşacaktır. 

Gülüş ve Ağız Sağlığınız için Ezine Ortodontik Bakım Hizmeti

Birbirine tam oturmayan çarpık dişler ağzınızı temiz tutmanızı zorlaştırabilir. Ayrıca diş çürümesi ve diş eti hastalığı riskini artırır. Ortodontik tedaviler gülüşünüzü ve diş sağlığınızı iyileştirecek seçenekler içerir. Uygulanacak bakım ve tedavi hizmetleri sonrası doğru hizalanmış dişler ve çene; çiğneme, konuşma ve sindirim gibi temel işlevleri iyileştirmeye yardımcı olur. 

Önleyici ortodontik bakım ve tedaviler yaşamın ilerleyen dönemlerinde ciddi diş prosedürlerini önlemede etkili olabilir. Diş eti hastalığı, diş çürüğü ve diş kırığı gibi sorunların tümü düzenli muayene ile gelişmeden önce önlenebilir. 

Ezine Ortodontist hizmeti için deneyimli ve uzman bir diş hekiminden profesyonel destek almak istediğinizde Öztürk Ortodonti Kliniğimizi tercih ederek gülüşünüzü tasarlayabilir, diş problemlerinize çözüm bulabilirsiniz. Yeni teknolojik cihazlar eşliğinde yürütülen çalışmalar ile diş tedavisi hem kısa sürede tamamlanırken hem de süreci daha yakından takip etmek mümkün oluyor.  

Aydınlık Karanlık Mod